PALET TÜRK MÜZİĞİ İLKOKULU

2011 YILINDAN İTİBAREN EĞİTİM ALANINDA ÇOK ÖNEMLİ ADIMLAR ATAN PALET EĞİTİM KURUMLARI, YENİLİKÇİ VİZYONU İLE BİR İLKE DAHA İMZA ATTI. ÜLKEMİZİN İLK TÜRK MÜZİĞİ İLKOKULU, PALET EĞİTİM KURUMLARI ÇATISI ALTINDA 2019-2020 EĞİTİM DÖNEMİNDE HİZMETE BAŞLADI. TAMAMEN TÜRK MÜZİĞİ TEMELLİ BİR EĞİTİM MODELİNİN UYGULANDIĞI PALET TÜRK MÜZİĞİ İLKOKULU’NUN, KONUSUNDA UZMAN AKADEMİSYENLERDEN, KÜLTÜR BAKANLIĞI VE TRT SANATÇILARINDAN OLUŞAN İHTİSAS EĞİTİM KADROSU, BU SİHİRLİ DÜNYANIN KAPILARINI ÖĞRENCİLERİNE SONUNA KADAR AÇTI.

ÜLKEMİZİ ULUSLARARASI ÖLÇEKTE TEMSİL EDECEK HAKİKİ SANATÇILARIN KÜÇÜK YAŞLARDA YETİŞTİRİLMESİ GEREKTİĞİ FİKRİNİ KENDİSİNE DÜSTUR EDİNMİŞ KURUMUMUZ, İLERLEYEN YILLARDA DA ORTAOKUL VE LİSE SINIFLARIYLA ÖĞRENCİLERİMİZLE HER ZAMAN BERABER OLMAYI AMAÇ EDİNMEKTEDİR.

GELENEĞİN GELECEK İLE BULUŞTUĞU BİR EĞİTİM ANLAYIŞI, MÜZİĞİN BERABERİNDE GETİRDİĞİ EDEP, NEZAKET VE ASALET… BU DUYGULARA SAHİP, TAM DONANIMLI GERÇEK SANATÇILARI YETİŞTİRMEK İÇİN YOLA ÇIKMIŞ OLAN PALET TÜRK MÜZİĞİ İLKOKULU, BU SANATA YETENEĞİ OLAN TÜM ÇOCUKLARIMIZI RENKLİ ÇATISI ALTINDA BULUŞTURMAK İSTEMEKTEDİR.

BU NOKTADAN HAREKETLE ÖĞRENCİ TESPİT ÇALIŞMALARINA BAŞLADIĞIMIZI BELİRTMEK İSTERİZ. EĞER SİZ YA DA ÇEVRENİZDE BÖYLE BİR YETENEK VARSA LÜTFEN ŞİMDİDEN BİZİMLE İRTİBATA GEÇİNİZ.

EĞİTİM DETAYLARINA DÂİR…

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İLKOKUL MÜFREDATININ TAMAMEN UYGULANACAĞI OKULUMUZ DERS PROGRAMINA, ÖZEL OLARAK HAZIRLANMIŞ MÜZİK BRANŞ DERSLERİ İLAVE EDİLMEKTEDİR. UD, KANUN, KEMAN, NEY, TANBUR, KLÂSİK KEMENÇE, KABAK KEMÂNE, MEY, KAVAL, BALABAN, RİTİM SAZLAR (KUDÜM / BENDİR / DAİRE), BAĞLAMA GİBİ ENSTRÜMANLARIN YER ALACAĞI MESLEK SAZI DERSLERİ, MÜZİĞİN İLMİ DETAYLARINI BULACAKLARI SOLFEJ – NAZARİYAT, USÛL (RİTİM) UYGULAMA DERSLERİ, SES EĞİTİMİ – REPERTUVAR, OYUNLU MÜZİK TARİHİ, MÜZİK EDEBİYATI GİBİ DETAYLARI İÇEREN TOPLU MEŞK DERSLERİMİZ, ÇOCUKLAR İÇİN KLÂSİK (GELENEKSEL) SANATLAR DERSİ GİBİ SANAT EĞİTİMİMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ OLAN DERSLER, ÇOCUKLARIMIZ İÇİN ÖZEL MATERYAL VE TEKNİKLER İLE YENİDEN YORUMLANMIŞTIR.

DERSLERİMİZİN TÜMÜ BİRBİRİNİ TAMAMLAR MAHİYETTEDİR. ENTELEKTÜEL DONANIMLARININ MESLEKİ YETKİNLİKLERİNE KATKIDA BULUNMASI HEDEFLENEREK DENGELİ BİR DERS DAĞILIMI TASARLANMIŞTIR. UNUTULMUŞ PEK ÇOK GELENEKSEL KAYNAK ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN TEKRAR ÇALIŞILMIŞ, ÜSTATLARIMIZIN YILLARA VARAN TECRÜBELERİYLE HAZIRLADIKLARI HENÜZ BASILMAMIŞ DERS NOTALARI OKULUMUZ İÇİN YENİDEN REVİZE EDİLEREK HİZMETİMİZE SUNULMUŞTUR. HİÇBİR YERDE BASKISI OLMAYAN BU TÜRDEN KIYMETLİ ESERLER İLERLEYEN YILLARDA “PALET” MARKASIYLA YAYIN HAYATINA DA KAZANDIRILACAK VE BİR NEVİ ÇOCUK-SANAT LİTERATÜRÜ DE PALET ÇATISI ALTINDA GELİŞTİRİLECEKDİR. BU BAĞLAMDA MESLEKİ DERS İÇERİKLERİMİZİN DETAYLARI ŞU ŞEKİLDEDİR;

MESLEK SAZI: ÖĞRENCİLERİMİZİN SEÇECEKLERİ ENSTRÜMANLARINI TEKNİK VE TARİHİ BAĞLAMDA BİHAKKIN TANINMASINA YÖNELİK ÇALIŞMALARIN YAPILMASININ AKABİNDE, METOT VE MEŞK USÛLLERİNİN HARMANLANDIĞI BİR ÇİZGİDE MESLEKİ ENSTRÜMAN EĞİTİMLERİ, KONUSUNDA UZMAN SANATÇI HOCALARIN RİYASETİNDE BİREBİR GERÇEKLEŞTİRİLMEKTEDİR.

USÛL UYGULAMA: BEDEN PERKÜSYONUNDAN RİTMİK KODLAMA ÇALIŞMALARINA, RENKLERLE KUDÜM ÇALIŞMALARINDAN RİTİMLİ OYUNLARA VE KÜÇÜK USÛLLERİN TATBİKİNE KADAR PEK ÇOK UNSUR BU DERSTE YAPILACAKLAR ARASINDADIR. ULAŞILAN NOKTADA ÖĞRENİLEN USÛLLERİ TEMSİL EDEN SEVİYE ŞARKI, TÜRKÜ VE İLÂHİLERİ BU DERSTE TATBİK EDİLECEK DİĞER UNSURLARDANDIR.

TOPLU MEŞK: TÜRK MÜZİĞİ’NİN BAŞTA ÇOCUKLAR İÇİN BESTELENMİŞ ESERLERİNİN TATBİKİNİN YAPILACAĞI DERSTE EK OLARAK; DİL BECERİLERİNİ GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI (DİKSİYON & FONETİK ALANLARININ ZEMİNİNİ TEŞKİL EDECEK ÇALIŞMALAR KASTEDİLMEKTEDİR), SES VE NEFES EGZERSİZLERİ YAPILMAKTADIR. AYRICA ANEKDOTLARLA BESTECİ HAYATLARI, HİKÂYELERLE MÜZİK TARİHİ, İLÂHİ İCRALARIYLA MÂNÂ-MÜZİK DÜZLEMİNDE TASAVVÛFÎ ÇALIŞMALAR DA BU DERSİN KONULARI ARASINDADIR.

SOLFEJ & NAZARİYAT: 1. VE 2. SINIFLARDA ÖĞRENCİLERE TEMEL TEORİK NOTA VE MÜZİK BİLGİLERİ BU DERSİN KAPSAMI ALTINDA GÖSTERİLECEK OLUP YİNE SÖZ KONUSU İLK YILLARDA RENKLERLE NOTA EĞİTİMİ VE NOTA YERLERİNİ TEORİK OLARAK TESPİT (BONA) ÇALIŞMALARI YAPTIRILACAKTIR. BU AŞAMALARLA TEMEL NOTA BİLGİLERİNİ EDİNEN ÖĞRENCİLERİMİZ 3. VE 4. SINIFLARDA SOLFEJ OKUMA ÇALIŞMALARINA BAŞLAYACAKTIR. YİNE SÖZ KONUSU SON YILLARDA ÖĞRENCİLERİMİZE BASİT MAKAMLAR HAKKINDA NAZARİ BİLGİLER DE AKTARILACAKTIR. SOLFEJ ÇALIŞMALARI KANUN SAZI EŞLİĞİNDE YAPILMAKTADIR.

ÇOCUKLAR İÇİN KLÂSİK (GELENEKSEL) SANATLAR: MEDENİYETİMİZDE SANAT BİR BÜTÜNDÜR. MİMARİDEN EDEBİYATA, HÜSN-Ü HAT’TAN MİNYATÜRE, RESME, EBRUYA, TİYATROYA, MÜZİĞE KADAR TÜM BRANŞLAR HAKKINDA BİHAKKIN BİLGİ BİRİKİMİ OLAN BİREYLER GERÇEK ANLAMDA SANATÇI OLURLAR. DİSİPLİNLER ARASI BİLGİ AKTARIMINI ÖNEMSEYEN EĞİTİM ANLAYIŞIMIZLA ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN MEDENİYETİMİZİN TÜM DETAYLARINA VÂKIF OLACAKLARI BİR DERS PLANLANMIŞTIR.

24 KİŞİLİK SINIRLI KONTENJANI VE DEĞİŞİK BURS ORANLARIYLA TÜRKİYE’DE İLK DEFA BÖYLESİNE BİR EĞİTİMİN VERİLDİĞİ, PALET TÜRK MÜZİĞİ İLKOKULU, YENİ ÖĞRENCİLERİNİ MAYIS AYINDA YAPACAĞI YETENEK SINAVI İLE SEÇECEKTİR.

SANAT EĞİTİMİ İÇİN ÖZEL TASARLANMIŞ OKULUMUZ, GELENEKSEL MİMARİ İZLERİ TAŞIYAN BİR MAHİYETTEDİR. KADİM OLANLA GÜNÜMÜZ TEKNOLOJİ VE İHTİYAÇLARININ HARMANLANDIĞI OKUL BİNAMIZ 4 KATTAN MÜTEŞEKKİL OLUP ORTA AVLU VE DIŞ BAHÇE OLMAK ÜZERE 2 AÇIK ALANI BULUNMAKTADIR. BUNUN YANI SIRA TÜM ÇATILARIMIZ BAHÇE OLARAK KULLANILABİLECEK DONANIMA SAHİPTİR.